Punkevní jeskyně leží v severní části Moravského krasu v kaňonu Pustého žlebu, v národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy. Suchá část byla zpřístupněna již v roce 1909. V březnu 1921 byla zprovozněna první vodní část jeskyně s plavbou loděmi. Aktuálně jde o jedinou fungující plavbu motorovými loděmi v přírodní jeskyni v kontinentální Evropě. Návštěvníci se podívají i na dno 138 metrů hluboké propasti Macocha.
Rozsáhlý komplex domů, chodeb a podzemních propastí, ležící na severním okraji Moravského krasu u městečka Sloup. Ponorový dvoupatrový jeskynní systém, vytvořený erozní činností Sloupského potoka, je součástí nejdelšího jeskynního systému v ČR – Amatérské jeskyně. Sloupsko–šošůvské jeskyně jsou významným nalezištěm koster jeskynní fauny (medvědi, lvi, hyeny); otevřeny veřejnosti jsou už od roku 1881. Se 1760 metry prohlídky jde o nejdelší zpřístupněný jeskynní systém v ČR. Závěrečná část prohlídky, jeskyně Kůlna, je významná archeologická lokalita, naleziště pozůstatků neadrtálského člověka.
Skalní portál vstupu do Kateřinské jeskyně se nachází na začátku hlubokého kaňonu Suchého žlebu nedaleko Skalního mlýna. Jeskyně je významnou paleolontologickou a archeologickou lokalitou. Může se pochlubit největší zpřístupněnou podzemní prostorou v ČR, Hlavním dómem (délka 97 m, šířka 44 m, výška 20 m). Fotogenickou výzdobou je například Bambusový lesík či ikonická Čarodějnice.
DinoPark a ZOO PARK Vyškov představují ideální spojení, jak poznat dávno vyhynulé druhohorní obry a současnou faunu se zaměřením na domácí domestikovaná zvířata. DinoPark Vyškov se nalézá v malebném lesoparku na okraji Vyškova a dinosauři si toto prostředí doslova zamilovali. Desítky modelů v životních velikostech, 4D Kino s panoramatickým filmem v ceně vstupenky. Ze zooparku a zpět vás zdarma převeze unikátní silniční vláček DinoExpres.
Ferratový park ve Velké dohodě Vám nabízí celkem 1020 metrů ferrat obtížnosti A až poctivé E. Park je vhodný zejména pro začínající lezce a rodiny s dětmi. Prohlédněte si mapu hlavní stěny a mapu traverzu se stěnou za ohništěm. Najdete zde 2 žebříky dlouhé 15 a 2,5 metru a 5 lanových mostů, z toho jeden 60 metrů dlouhý.
– největší univerzitní arboretum v ČR, – s rozlohou 23 ha je arboretum větší než brněnské Lužánky, – unikátní sbírku stromů založil v letech 1928–1929 profesor August Bayer, který byl jedním ze zakladatelů Mendelovy univerzity v Brně, – patří mezi nejznámější objekty tzv. lesoparkového typu ve střední Evropě, – najdete nás na seznamu evropských botanických zahrad a arboret. Naše arboretum patří mezi ta vyhlášená a můžete se tak u nás potkat s odborníky z celého světa.
Kdy a kdo založil kamenný hrad nad městečkem Boskovice, nám dobové písemné prameny nesdělují. Z tmy dávné historie se roku 1222 vynořuje jakýsi Jimram z Boskovic, který ale jistě nepostavil dnešní hrad, neboť v této době byly kamenné hrady v našich zemích zcela ojedinělé a budované pouze zeměpánem. O vzniku hradu nám něco málo napovídá archeologie. Nálezy keramiky z prostoru hradu lze vročit do 2. poloviny 13. století a tehdy patrně boskovický hrad vzniká, a sice na místě, na němž se tyčí dodnes.
Příběhy a skutečné události Mysterium dávných časů, zapomenuté historie, genia loci a také lidské tvořivosti a mistrovské řemeslné práce předchozích generací. To jsou atributy zapomenutých a lidskému oku skrytých podzemních staveb a objektů, které zanechali naši předkové v historickém jádru města, kde bydleli, pracovali a kde prožívali každodenní shon při radostech i strastech své doby. Brněnské podzemí je však nejen pro ty, kteří sdílejí s našimi předchůdci stejný životní prostor, ale pro všechny, které historie Brna zajímá, doslova fenoménem. Fenoménem neopakovatelným ve své přitažlivosti, magičnosti a všudypřítomné tajemnosti. Nahlédněme tedy do těchto temných, ale poutavých míst v průběhu několika staletí…
Drahanská vrchovina Tato vrchovina na západě sousedí s Boskovickou brázdou a Bobravskou vrchovinou, na jihu s Dyjskosvrateckým úvalem a Vyškovskou bránou, na východě s Hornomoravským úvalem a na severu se Zábřežskou vrchovinou. Je nazvána podle obce Drahany, která leží na Prostějovsku. Nejvyšší bod Skalky, který leží ve výšce 735 m n. m., se nachází ve východní části. Součástí Drahanské vrchoviny je Moravský kras, v němž prvohorní devonské vápence vystupují na ploše téměř 100 km čtverečních.